Vůbec nevěřím marketingu. Je to většinou náklad než výnos. Je to opravdu tak?

Existuje mnoho různých názorů na to, zda je marketing nákladným a neúčinným úsilím, nebo zda je to klíčová součást úspěšného podnikání. Nicméně, je důležité rozlišovat mezi různými formami marketingu a různými způsoby měření úspěšnosti marketingových aktivit.

Marketing jako neefektivní využití peněz

Mnoho firem investuje značné množství peněz do marketingových aktivit, ale někdy se zdá, že tyto peníze nejsou efektivně využity. Například mnoho reklamních kampaní je úplně ignorováno nebo vnímáno negativně zákazníky. Podle jednoho průzkumu, který provedla agentura Havas Worldwide, pouze 22% lidí věří, že reklamy jsou pravdivé a důvěryhodné.

Nicméně, zde je třeba zmínit, že úspěšnost marketingových aktivit nelze měřit pouze na základě toho, kolik peněz se na ně vynaložilo. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují, jak dobře marketing funguje, jako jsou například: kvalita produktu nebo služby, konkurence, cílová skupina, tržní podmínky atd.

Důležité je také rozlišovat mezi krátkodobým a dlouhodobým účinkem marketingových aktivit. Některé formy marketingu, jako je například sponzoring sportovních akcí, mohou být velmi nákladné, ale zároveň mohou přinést značné množství pozitivní publicity a vytvořit silnou značku dlouhodobě. Na druhé straně, některé druhy přímého marketingu mohou být velmi účinné v krátkodobém horizontu, ale mohou být nákladné a neúčinné v dlouhodobém horizontu.

Jak marketing měřit

Existuje mnoho různých způsobů, jak měřit úspěšnost marketingových aktivit, jako jsou například: návratnost investice do marketingu (ROI), nárůst prodejů, zvětší povědomí o značce, zvýšená loajalita zákazníků atd. Tyto ukazatele mohou pomoci určit, zda byly marketingové aktivity úspěšné a zda se vyplatilo do marketingu investovat.

Je důležité také si uvědomit, že neexistuje žádná univerzální strategie marketingu, která by fungovala pro všechny firmy stejně dobře. Každá firma má své vlastní specifické podmínky, cílové skupiny a produkty a služby. Proto je důležité přizpůsobit marketingovou strategii konkrétnímu podnikání a nekopírovat jen to, co dělají ostatní.

V každém případě je marketing stále důležitou součástí úspěšného podnikání a správně zaměřené marketingové aktivity mohou pomoci firmě získat nové zákazníky, posílit vztahy se stávajícími zákazníky a zvýšit prodeje. Nicméně, je důležité věnovat pozornost efektivnosti a efektivnosti marketingových aktivit, aby se minimalizovaly náklady a maximalizovaly výsledky.

Zdroje:

https://hbr.org/2018/04/the-truth-about-customer-experience

https://www.forbes.com/sites/steveolenski/2018/06/14/what-is-marketing-anyway/?sh=5238f7b01ca3

https://www.business.com/articles/why-do-most-marketing-campaigns-fail/

https://www.investopedia.com/terms/m/marketing-mix.asp

Autor: Jakub

Marketing je moje hobby i práce. Proto jsem vytvořil blog, který vás má seznámit s různými oblastmi marketingu. Pokud budete chtít, rád vás propojím s vybraným specialistou na konkrétní problematiku. Přečtěte si, jak vám můžu pomoct.
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *