Tak. Milé dámy a pánové.
Hoši hoši, brzděte. Nemyslete si hned, že když je tenhle článek i pro ženy, tak že to bude nějaký slabý odvar! Vy byste taky hned všechno skippovali…
Všichni víme, co je to pořádný LegDay. Je to den, kdy další 2 dny nesejdete schody. A pokud sejdete, pak se může stát, že „to“ neroste, tak rychle.
Proč se při LegDay šetříme nebo ho dokonce vynecháváme? Doplňte, jestli mi něco chybí:
- Myslíš si, že jsi stále souměrný
Tohle si opravdu jen myslíš. Ještě krůček a doma uslyšíš „lásko, a nožičky budeš taky cvičit?“
- Říkáš, že tě po tom bolí klouby v koleně
Dobře, asi už asi nejsi nejmladší, ale taky nepatříš do starého železa! Klouby tě bolí právě z toho důvodu, že cvičíš jen vršek. Zkus kloubní výživu a začni s LegDay od menších vah a postupně se vypracuješ.
- Bolí tě to. Bolí to při tréninku, ale i po něm
K tomuto není co říct. Bolet to musí. Sice ne všichni jsou takoví sadomasochisté jako my z LegDay, ale… musí to být. A to jistě víš.
- Nebaví tě to, protože to neroste jako tvůj bicák
Že nejsou okamžitě vidět výsledky? Že si po tréninku vlastně nemáš co fotit? Haha.
Uznávám. Bez větší vytrvalosti a správné výživy to nebude jednoduché. Přeci jen, na noze je hromada svalů a aby byly vidět, bude to něco stát.
Ty výsledky nebudou hned, nicméně, každý den, kdy pojedete LegDay, vám přinese spoustu jiných, a ne úplně zjevných benefitů.
10+1 LegDay veledůležitých benefitů
- Rozluč se s bolestmi zad a poraněními během cvičení
Bolest zad potrápí občas každého, a to i vrcholové sportovce. Ne vždy je viníkem špatná technika při cvičení nebo celodenní tahání těžkého břemena. Naopak příčinou mohou být ochablé a zkrácené svaly v oblasti beder a zadních stehen. V takovém případě není od věci zařadit do tréninku pár cviků na hamstringy, flexory kyčlí a hýžďové svaly. Při zvedání příliš těžkého závaží či běhu často dochází i k mnoha dalším poraněním, kterým se dá opět předcházet pouze pravidelným posilováním jednotlivých svalů.
- Kromě svalů na nohou můžeš zpevnit i další části těla
Překvapivě během posilování nohou nedáváš zabrat pouze stehenním svalům či hamstringům, ale i svalům ve zbytku těla. Jedním z takových cviků jsou například dřepy, během kterých se dávají do pohybu i svaly středu těla (tímto si taky zpevníš dolní část zad). Ve zkratce tedy při správném výběru cviků můžeš i během LegDay procvičit celé tělo a zefektivnit tak svůj trénink.
- Rozluč se s bolavými koleny
Klouby, a to především ty kolenní, mají často sklony k opotřebení či různým poraněním, které tě můžou vyřadit z tréninku i na několik týdnů ne-li měsíců. Tomu se však můžeš vyhnout pravidelným posilováním nohou a tím pádem i kloubů, které tak budou schopné snést větší zátěž.
- Posilováním nohou uvolníš celou řadu hormonů
Překvapivě jakýkoli druh posilování nohou pomáhá uvolňovat hned několik prospěšných hormonů, mezi které se řadí například kortizol, testosteron a lidský růstový hormon (HGH). Všechny tři můžeme navíc využít v náš prospěch jak v posilovně, tak i v běžném životě.
Kortizol je například skvělým pomocníkem při zvládání stresu, ale i hubnutí, kdy dokáže pořádně nakopnout metabolismus. Naopak testosteron přispívá k růstu svalů, a to hlavně toho kosterního. Podobné účinky má i lidský růstový hormon, který mimo jiné posiluje přirozenou imunitu a stejně jako kortizol zrychluje metabolismus.
- Docílíš lepší disciplíny a tím i znatelnějších výsledků
LegDay je právem jedním z nejobávanějších dní v tréninkovém plánu každého fitnessáka. Proč? Posilování nohou totiž vyžaduje více energie a je tudíž mnohem náročnější dokončit všechny série, aniž bys nepomyslel na to, že zbytek „odložíš na příště“. Pro jeho dokončení tedy potřebuješ pořádnou disciplínu, kterou využiješ nejen v posilovně.
- Silné nohy využiješ při posilování i ostatních částí těla
Většina sportovců se domnívá, že posilování nohou je důležité pouze pro ty z nich, kteří se věnují sportům jako je cyklistika či běh. V tomto případě se ale opět jedná o jeden z mýtů. Silné nohy totiž využiješ i při provádění ostatních cviků, mezi které se řadí například bench press, plank nebo pouhé kliky.
- Každodenní aktivity budou hračka
Posilování nohou nabízí benefity i těm, jejichž cílem není dokonalá forma či lepší výkony v posilovně. Silné nohy můžete využít i v každodenním životě například při zvedání těžkých břemen či stěhování nábytku. Pokud se navíc naučíte zvedat věci pomocí hamstringů, budete schopni uzvednout větší váhu a zároveň se vyhnete nepříjemné bolesti zad.
- Běh a další aktivity budou mnohem jednoduší
Posilování nohou vám může pomoci k dosahování lepších výsledků u dalších aktivit, jako je běh, cyklistika, teamové sporty či box. U všech z nich budete moci využít nově nabytou sílu v nohách, díky které pro vás bude mnohem jednoduší pustit se do svého oblíbeného sportu.
- Budeš celkově víc stabilní a mít chlapské nohy
Těm, kterým nebylo příliš dáno a mají své nohy geneticky štíhlé, tak i ty můžeš s nohama začít pracovat, a věř, že ty výsledky dříve nebo později uvidíš. Můžeš se těšit na to, že budeš konečně stát, jak se říká: „Nohama pevně na zemi“.
- Připrav se na bezproblémové stáří
Velká část populace má již ve středním věku problémy s každodenními aktivitami jako je chůze do schodů nebo jen pouhé zvednutí se ze židle. V takovém případě nelze předpokládat, že svůj důchod stráví nějak zvlášť aktivně. Tomu se dá předejít pravidelným posilováním nohou, a to především kloubů, které budou schopny mnohem déle fungovat bez omezení a bolesti.
Ano, možná to zní bláznivě, ale opotřebovávání kloubů kvůli běhu či posilování je ve skutečnosti jeden velký hoax. Klouby se totiž opotřebovávají pouze pokud jsou cviky prováděny dlouhodobě se špatně naučenou technikou. Naopak při správném cvičení je možné jejich „životnost“ značně prodloužit.
- Tím, že si dáš LegDay, zbytek těla odpočívá
Určitě víš, že čím delší pauzu si dáš (ne příliš dlouhou!), tím víc síly pak máš. Proto: Dej si LegDay a nechej zbytku těla RestDay.