Co je to marketingová persona a jak vytvořit ideální personu ve vašem podnikání?

No víš, persona je taková imaginární postava, kterou si vymyslíš, aby sis mohl hrát na Božího tvůrce. Je to jako kdybys vytvořil vlastního kamaráda, ale nebyl by to takový ten obyčejný kamarád, co chodí do hospody a pije pivo. To by bylo příliš snadné. Tvoje persona musí být někdo, kdo tě bude kupovat, kdo ti dá peníze za tvé zboží nebo služby. Aby sis ji mohl vymyslet, musíš si představit, jak takový tvůj ideální zákazník vypadá, co dělá, co má rád a co potřebuje. A pak mu jen nabídneš to, co hledá a co mu udělá radost. Jednoduché, že?

Jak tedy na vaši ideální personu?

Sedni si a přemýšlej, kdo by ti měl kupovat tvé zboží nebo služby. Je to babička, která má moc peněz, nebo puberťák, který neví, co s nimi dělat? Určení cílového trhu je klíčové pro úspěšnou personu.

Dej svému ideálnímu zákazníkovi jméno a příběh. Neboj se být kreativní. Třeba se ti zamlouvá Bob, který se na první pohled tváří jako rocker, ale vlastně je nadšený sběratel dřevěných sošek pand.

Rozmysli si, jak Bob tráví svůj volný čas a co ho baví. Má rád horory, nebo je to spíše milovník romantických komedií? Baví ho sporty, nebo se raději věnuje své sbírce pand?

Zvaž, co by Bob měl vědět o tvé firmě. Je to firma, která prodává tradiční řemeslné výrobky, nebo high-tech společnost specializující se na internetovou bezpečnost? Důležité je vybrat klíčové informace, které by mohly Boba zajímat.

Nakonec by měl Bob být tvojí personou. To znamená, že všechny tvé marketingové aktivity by se měly zaměřit na to, co by Bob zajímalo a co by mu pomohlo pochopit, proč by měl tvé produkty nebo služby kupovat.

No a tady to máš. Vytvořit si persony pro podnikání nemusí být vůbec těžké a může to být dokonce i zábavné. Hlavně si zapamatuj, že tvoje persony by měly být realistické a měly by reprezentovat tvůj cílový trh co nejpřesněji. Teď už jen musíš najít svého Boba a dát mu to, co potřebuje!

Závěrem bych dodal, že nemusí jít jen o jednu osobu. Může jich být více. Klidně i tři. Až to budete mít, budete snáze vědět, kde tuto cílovou skupinu najít a jak s nimi komunikovat.

Autor: Jakub

Marketing je moje hobby i práce. Proto jsem vytvořil blog, který vás má seznámit s různými oblastmi marketingu. Pokud budete chtít, rád vás propojím s vybraným specialistou na konkrétní problematiku. Přečtěte si, jak vám můžu pomoct.
Příspěvek byl publikován v rubrice Marketing, Zamyšlení se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *