PPC reklamy

Pay-per-click (PPC) je forma online reklamy, kdy inzerent platí pouze za každé kliknutí na jeho reklamu. Je to jedna z nejefektivnějších forem reklamy, protože inzerenti platí pouze za skutečné interakce s reklamou a mohou efektivně cílit svou cílovou skupinu. V tomto článku se podíváme na to, co je PPC, jak funguje a na jakých platformách se můžeme s ním setkat.

Co je PPC?

PPC je forma digitální reklamy, kde inzerenti platí pouze za každé kliknutí na jejich reklamu. Reklamy se zobrazují na vyhledávačích (Google, Bing), sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter), ale také na mnoha dalších webových stránkách a aplikacích. Inzerenti mohou efektivně cílit svou cílovou skupinu pomocí klíčových slov, demografických informací a dalších parametrů.

Jak funguje PPC?

PPC reklamy se zobrazují v rámci aukce, kde inzerenti soutěží o umístění své reklamy na základě klíčových slov a dalších faktorů. Inzerenti stanoví maximální cenu, kterou jsou ochotni zaplatit za kliknutí na jejich reklamu a vyhledávač nebo platforma pak rozhodne, která reklama bude zobrazena a kde. Výsledkem je, že reklamy se zobrazují pouze lidem, kteří hledají specifické produkty nebo služby, které nabízejí inzerenti, což zvyšuje pravděpodobnost kliknutí na reklamu.

Na jakých platformách se můžeme s PPC setkat?

PPC (Pay-Per-Click) reklamy lze najít na různých platformách, nejčastěji se však setkáme s nimi na:

  • Google reklamy (dříve Google AdWords, dnes Google Ads) – největší PPC platformě, kde inzerenti mohou umístit reklamy na vrchních pozicích výsledků vyhledávání Google a na různých webových stránkách v síti Google.
  • Facebook reklamy – na této platformě mohou inzerenti cílit své reklamy na specifické skupiny lidí na základě demografických údajů, chování a zájmů.

LinkedIn reklamy – platforma pro profesionální sítě, kde inzerenti mohou cílit své reklamy na specifické skupiny lidí na základě pracovní pozice, průmyslu a dalších faktorů.

Twitter reklamy – umožňuje inzerentům umístit reklamy na Twitteru a cílit je na základě klíčových slov, hashtagů a demografických údajů.

Pinterest reklamy – umožňuje inzerentům umístit reklamy na platformě Pinterest, což je vizuální sociální síť, která je populární zejména mezi ženami.

TikTok reklamy – jeden z TOP populárních nástrojů, specifický tím, že poskytuje hodnotné informace. Cílovou skupinou jsou však především mladé ženy od 15-30 let.

Zbozi.cz – platforma, kde inzerenti mohou umístit PPC reklamy na výsledky vyhledávání na Zbozi.cz a na produkty v obchodě Zbozi.cz.

Sklik – česká PPC platforma vlastněná společností Seznam.cz. Inzerenti mohou umístit reklamy na vyhledávání Seznam.cz a na různé webové stránky v síti Seznam.cz.

Pár zajímavostí o PPC

  • První PPC reklamy byly spuštěny v roce 1996 na vyhledávači GoTo.com (nyní znám jako Overture), který umožňoval inzerentům licitovat na klíčová slova. Tento model se později stal základem pro Google AdWords.
  • PPC reklamy mohou být velmi efektivní pro malé a střední podniky, protože umožňují inzerentům zobrazovat své reklamy pouze u lidí, kteří hledají konkrétní produkty nebo služby, což může vést k vyššímu počtu konverzí a nižším nákladům na reklamu.
  • Google AdWords představil rozšířené textové reklamy v roce 2016, které umožňují inzerentům zobrazovat delší reklamní zprávy a více odkazů na webové stránky.
  • PPC reklamy mohou být cíleny na základě geografické polohy, času a dokonce i počasí, což umožňuje inzerentům lépe cílit svou cílovou skupinu.
  • V roce 2022 byly nejdražší klíčová slova v Google Ads spojená s pojmy jako „pojištění“, „hypotéka“ a „zdravotní péče“.

Zdroje:

„A Brief History of Pay-Per-Click Advertising“: https://lunio.ai/blog/paid-search/history-of-ppc/

„The Pros and Cons of Pay-Per-Click Advertising for Small Businesses“: https://www.searchenginejournal.com/content-marketing-vs-ppc/236107/

„5 Surprising PPC Trends to Help You Prepare for 2021“: https://www.theedigital.com/blog/ppc-trends

Autor: Jakub

Marketing je moje hobby i práce. Proto jsem vytvořil blog, který vás má seznámit s různými oblastmi marketingu. Pokud budete chtít, rád vás propojím s vybraným specialistou na konkrétní problematiku. Přečtěte si, jak vám můžu pomoct.
Příspěvek byl publikován v rubrice Marketing, PPC reklama se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *